Sustavna briga o potrebama u školstvu Grada Samobora rezultirala je još jednim uspješno završenim projektom, „Vjetar u leđa“.
Za provedbu projekta „Vjetar u leđa“ kojim je financiran rad pomoćnika u nastavi, Gradu Samoboru odobrena su sredstva u iznosu od 1.172.925,74 kuna, od čega je EU financirala čak 90%, odnosno 1.055.633,16 kuna, dok je Grad Samobor izdvojio 117.292,58 kuna. Projekt je proveden u okviru natječaja „Osiguravanje pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika učenicima s teškoćama u razvoju u osnovnoškolskim i srednjoškolskim odgojno-obrazovnim ustanovama“, a sufinanciran je iz Europskog socijalnog fonda (ESF), Operativni program „Učinkoviti ljudski potencijali” 2014.-2020. Cilj projekta bio je povećati socijalnu uključenost i integraciju učenika s teškoćama u razvoju kako bi se osigurali uvjeti za poboljšanje njihovih obrazovnih postignuća, uspješnu socijalizaciju i emocionalno funkcioniranje. Projekt je proveden u 4 partnerske škole – OŠ Samobor, OŠ Bogumila Tonija, OŠ Mihaela Šiloboda i OŠ Milana Langa, gdje je za 22 učenika osigurano 20 pomoćnika u nastavi.
Grad Samobor je i do sada u okviru svojih proračunskih mogućnosti izdvajao sredstva za nekoliko pomoćnika u nastavi, a velik iskorak napravljen je prošle godine apliciranjem na projekt koji s 90% sredstava financira EU iz Europskog socijalnog fonda, a s 10% lokalna samouprava. Na završnoj konferenciji održanoj u petak, 17. lipnja, u OŠ Bogumila Tonija, o projektu "Vjetar u leđa" govorile su koordinatorica projekta Marija Galic Kotarski i Vesna Hude iz Udruge IDEM, koje su ukratko predstavile ciljeve i ostvarene rezultate ovog projekta. Nazočne ravnatelje, učitelje i roditelje pozdravila je u ime Grada Samobora zamjenica gradonačelnika Sanja Horvat Iveković koja je zahvalila svim sudionicima u projektu na dobro odrađenom poslu te im poželjela uspješan nastavak u daljnjem radu.
Istaknuti su iznimno pozitivni rezultati projekta, a svi učenici s različitim teškoćama uz svoje pomoćnike uspješno su završili školsku godinu i integrirali se u svoju sredinu.
No, ovo je zapravo tek početak, jer operativni program EU naziva Učinkoviti ljudski potencijali, unutar kojeg se osiguravaju pomoćnici u nastavi, traje do 2020. godine, što znači da Grad Samobor sve do tada uz, naravno, uspješno odrađenu aplikaciju, može za pomoćnike u nastavi povlačiti novac iz EU.
Do sredine srpnja rok je za daljnju prijavu za ova sredstva, a već je predana dokumentacija za prvu fazu navedenog natječaja koja se odnosi na utvrđivanje prihvatljivosti učenika s teškoćama u razvoju. Prijavljeno je desetak učenika više nego prošle školske godine, a nakon provedene provjere će se uključiti u sljedeću fazu odnosno u projektni prijedlog, o čemu se informacija očekuje sredinom kolovoza.
Svakodnevna iskustva s kojima se susreću podijelili su potom ravnatelji škola, stručni suradnici, pomoćnici, ali i roditelji, jer samo zajedničkim radom i suradnjom može se djelovati na dobrobit djece.